XWNZX

XWNZX

Apatia – Demo 1990 / Hacesja – Ultrafastnoisecore (1990) / Złodzieje Rowerów – Demo 1995

Refuse Records zafundowało nam prawdziwą lekcję historii, wypuszczając demówki trzech niezwykle istotnych dla polskiego hc/punka zespołów – Apatii, Hacesji i Złodziei Rowerów. Starzy załoganci będą mogli powspominać z łezką w oku swe lata młodości i to, jak się kiedyś grało. Dzieciaki zaś mają szansę posłuchać początków kapel, których późniejsze płyty stanowiły kamienie milowe w dziejach sceny (no, może poza Hacesją, gdyż „Ultrafastnoisecore” było ich jedynym wydawnictwem, samo jednak demo stanowiło już wydarzenie). Bardzo lubię eksplorować wszelakie archiwa i poznawać stare zespoły, bez których nie byłoby zapewne tych dzisiejszych, docierać do ich inspiracji, chłonąć klimat tamtych czasów. Świetnie, że powstał pomysł, by puścić w obieg te nagrania! Wydanie wszystkich trzech płyt jest bardzo do siebie zbliżone. Zachowano oryginalne okładki, przy czym front Apatii to projekt ich koszulki z 1990 roku autorstwa Pały. Szata graficzna bookletów jest na pełnym old schoolu, nawet papier kojarzy mi się z gazetami z lat 90. Pełno tam zdjęć z epoki, starych plakatów koncertowych, przedruków z zinów, są oczywiście teksty kawałków. Wkładka Apatii została wzbogacona o dwa wywiady: jeden - przeprowadzony przez Roberta Refuse’a w listopadzie 2015 roku (z pierwszym, najbardziej podstawowym składem zespołu) i drugi - jeszcze z czasów, gdy kapela miała dopiero 3 miesiące. Wkładka Hacesji zawiera z kolei wspomnienia wszystkich członków kapeli, dzięki czemu wyłania się nam dość dokładna historia grupy. Oprócz tego jest także przedruk wywiadu z MAXIMUM ROCKNROLL. Książeczkę Złodziei rozpoczynają wspomnienia snute przez Roberta, dotyczące początków współpracy zespołu z jego wytwórnią. Głos zabiera również Jacek, były wokalista ZxRx, przedstawiając losy ekipy od samego początku aż do poszczególnych koncertów i historii z nimi związanych. Pozycja obowiązkowa dla każdego punkowego kronikarza! Natomiast młodszemu pokoleniu łatwiej będzie zrozumieć specyfikę tamtych czasów i fakt, jak unikatowe były to nagrania w momencie ich wypuszczenia. Co więcej, do dema Złodziei dołączono film dokumentalny autorstwa Przemysława Tymińskiego „Punk rock wg Złodziei Rowerów”! Cudownie się składa, bo (wstyd się przyznać) nie miałem jeszcze okazji go obejrzeć.
W przypadku każdej z trzech płyt po uruchomieniu gramofonu odpalamy prawdziwy wehikuł czasu.
Hacesja (pomimo oczywistych braków i niewyraźnego brzmienia) potrafi porządnie dołożyć do pieca, tworząc ścianę hałasu, od którego sąsiedzi dostaną wścieklizny. Rozpędzony hardcore w połączeniu z młodzieńczym zapałem niszczy wszystko na swej drodze, oddając przy okazji hołd takim hordom jak Infest (których cover znalazł się na tej epce), Sore Threat, Satanic Malfunctions czy Siege. Łomot i jeszcze raz łomot! No i jako jedni z pierwszych nawiązywali do straight edge, a na ich gruzach powstał Cymeon X.
U Apatii z kolei słychać już doświadczenie w graniu, działalność w H.C.P. zaowocowała. Muzycznie czuć klimat amerykańskich kapel lat 80. sprawnie przeniesiony na rodzimy grunt, choć inspiracją chłopaków była też scena włoska (Raw Power). Jest zdecydowanie więcej kombinowania z instrumentami jak i czystej, żywiołowej energii. Apatia od samego początku miała dobre, dające do myślenia teksty. No i można posłuchać wczesnej wersji (pierwotnie z repertuaru H.C.P.) „Młodych faszystów”.
Złodzieje Rowerów to już inna bajka. Połowa lat 90. była raczej zdominowana przez okołocrustowe szatany, dlatego też emocjonalna, podszyta humanizmem twórczość reprezentantów Zambrowa mogła zaskakiwać. Była to zdecydowanie nowa jakość na polskiej scenie, więc nie ma się co dziwić, że z czasem stali się jednym z jej filarów. Charakterystyczne brzmienie, szczere, mądre teksty, zaangażowanie. To wszystko mieli Złodzieje, dzięki czemu ich kawałki bronią się do dziś i w dalszym ciągu motywują do działania. Porządna lekcja historii. Szkoda, że nie ma tego w programie nauczania zamiast Dmowskiego ;)
~Mn (#3, wiosna 2016)
Obsługiwane przez usługę Blogger.